Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


ŻuławyWiślane.pl > 4 nowe lodołamacze na Wisłę

2017-03-01 4 nowe lodołamacze na Wisłę

W 2021 roku do służby wejść mają nowe 4 lodołamacze wiślane.

Na chwilę obecną gdańska flota wiślanych lodołamaczy składa się z 6 jednostek. Są to "Foka", "Orka", "Rekin", "Tygrys", "Wilk" i "Żbik". Jednakże mają one już za sobą po 20-30 lat służby.


Lodołamacz "Rekin" (grafika: RZGW w Gdańsku)

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (RZGW) zdecydował się zatem zamówić nowe 4 lodołamacze, które operować będą na Dolnej Wiśle. Wiadomo już, że jednostki wybuduje szczecińska stocznia Gryfia. Kosztować mają trochę ponad 70 mln zł. Gryfia wygrała przetarg ze stocznią Remontowa Shipbuilding z Gdańska, która zoferowała cenę wyższą (73,8 mln zł). Będą to lodołamacze podobne do "Stanisława" i "Andrzeja", które od niedawna pływają po Odrze. Budowa jednostek będzie dofinansowana w 85% ze środków Unii Europejskiej.

Kruszenie lodu na ujściowym obszarze Wisły służy ochronie przeciwpowodziowej Żuław Wiślanych. Praca lodołamaczy odciąża istniejące ziemne umocnienia przeciwpowodziowe. Rzeczne lodołamacze na obszarze ujściowym dolnej Wisły operują od 1881 roku.

Zamówiony został 1 lodołamacz czołowy przeznaczony do rozbijania grubej tafli lodu oraz 3 lodołamacze liniowe. Ich zadaniem jest rozdrabnianie pokruszonego lodu i poszerzanie rynny wyłamanej przez lodołamacz czołowy.

Nowe lodołamacze będą one miały niemal dwa razy mocniejsze silniki niż poprzednicy. Będą mogły także gasić pożary oraz zwalczać rozlewy olejowe.

Równolegle do budowy nowych lodołamaczy wykonany ma zostać remont portu w Przegalinie, gdzie lodołamacze bazują. Remont ten także ma być współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

ŻuławyWiślane.pl na serwisach społecznościowych: